Smoothie miska z lesního ovoce s bobulemi Goji, malinami a semínky

Pár slov o receptu:

Velký trend poslední doby se jmenuje smoothie bowl – tedy smoothie v misce. Je to ideální forma, jak splnit základní pravidlo zdravé výživy a vpravit do sebe oněch pověstných 5 porcí ovoce a zeleniny denně.


Na první pohled to vypadá, že fanoušci smoothie (tedy nápoje z rozmixovaného ovoce nebo zeleniny) pouze vyměnily sklenici za misku. Tak jednoduché to ale není.


Smoothie misky jsou o dost hustší než klasické smoothie. Krémovitější konzistence se dosáhne tím, že se směs ovoce či zeleniny rozmixuje společně s ledem, mraženým ovocem nebo zeleninou, proteinovým práškem nebo zdravými tuky. Díky hustší konzistenci se smoothie misky jí lžičkou a nepijí brčkem. Smoothie misky lze také velmi kreativně dozdobit za pomoci čerstvého či sušeného ovoce, cereálií, semínek či ořechů.


Smoothie misky jsou velmi výživné, snadno se tráví a pokud jsou připraveny správně, chutnají opravdu skvěle. Pokud ale řešíte, jak zhubnout, je třeba dát si pozor, čím smoothie zahušťujete, abyste nepřidávali zbytečné kalorie navíc. Mnoho kalorií navíc se dá snadno přidat i při závěrečném zdobení smoothie misky, zejména pokud to přeženete s granolou, sušeným ovocem, drceným kokosem atd. Proto mějte při přípravě smoothie misek vždy na paměti, čemu je vaše stravování podřízeno (zhubnout či doplnit energii po velkém sportovním výkonu?).


My jsme pro vás vybrali recept, který je praktický z hlediska možnosti nákupu ingrediencí (mražené lesní ovoce seženete v každém supermarketu), plný bílkovin, vlákniny a zdravých tuků (o to se postarají jogurt a semínka) a dalších živin. A ano, vypadá skvěle!

Tipy na přípravu receptu:

Druh pokrmu: snídaně, svačina
Časová náročnost: 5 minut
Náročnost: snadné
Množství: 1 porce
Stravovací specifika: vegetarian, zdravá výživa, raw strava, gluten-free

Ingredience:

Mražené lesní ovoce 100 g
Neslazené mandlové mléko 100 ml
Řecký či sojový jogurt 100 g
Led na získání hustoty  
Bobule goji (kustovnice čínská) 1 lžíce
Maliny 1 lžíce
Dýňová semínka 1 lžíce
Slunečnicová semínka 1 lžíce
Chia semínka 1 lžíce

 

Postup:

  1. Smíchejte mražené lesní ovoce s mandlovým mlékem a jogurtem. Rozmixujte s takovým množstvím ledu, aby vznikla krémovitá konzistence a vlijte do misky.
  2. Misku ozdobte ovocem a semínky tak, aby výsledná smoothie miska vypadala co nejlépe, a zároveň vám dala co nejvíce výživných prvků. U nás to vyhrály bobule goji, maliny, dýňová, slunečnicová a chia semínka.

Galerie:

smoothie-bowl-goji

Nutriční hodnoty:

Průměrné výživové hodnoty v 1 porci 

energetická hodnota

1 032 kJ/246 kcal

tuky

10,8 g

- z toho nasycené

1,8 g

sacharidy

20,9 g

- z toho cukry

14,5 g

bílkoviny

18,1 g

vláknina

8,4 g

sůl

0,2 g

Sledujte nás na Instagramu