Dnes nebude řeč o našich lesních brusinkách, ale o takzvaných amerických, které nesou název klikva velkoplodá. Co umí, a proč si je pravidelně dopřávat?
Brusinka nebo klikva?
Je to sice trochu matoucí, ale pod názvem brusinka najdete většinou plody klikvy velkoplodé. Jak brusnice brusinka, tak klikva velkoplodá, spadají do čeledi vřesovcovitých. Klikva, nebo také tedy americká či kanadská brusinka, je větší, sladší, má jemnější chuť, a také méně trpká. A oproti své menší sestřičce má i víc zdraví prospěšných látek.
Zásobárna vitamínů a prospěšných látek
Toto ovoce je nabušené živinami. Obsahuje vitamíny C, E, A a řadu B vitamínů. Z minerálů v něm pak najdete mangan, vápník, draslík, fosfor a hořčík. Také obsahuje kyselinu chinovou, která pomáhá proti ledvinovým kamenům. Aby toho nebylo málo, obsahuje flavonoidy, antokyany a polyfenoly, které jsou silné antioxidanty. Ty pomáhají tělu bojovat s volnými radikály, zpomalují stárnutí a bráni zhoubnému bujení buněk.
Brusinkami proti infekcím močových cest
Plody klikvy působí preventivně proti zánětům močových cest a zmírňují zápach moči. Umí ale zabojovat už i s probíhajícím zánětem. Zvyšují tvorbu kyseliny hippurové, která působí antibakteriálně. A ještě si to umí pojistit ztíženou přilnavosti bakterií (nejčastěji E. coli) na sliznici močových cest. Když se bakterie neuchytí, nemůžou ani v těle škodit. Tomu všemu ještě pomáhá jejich diuretický účinek. Že jsou v tomto brusinky nepřekonatelné, věděli už severoameričtí indiáni, kteří si jimi neduhy spojené s těmito infekcemi léčili dávno před tím, než na to byly provedeny lékařské studie.
Prevence žaludečních vředů a zubního kazu
Klikva si umí poradit ale i s dalšími bakteriemi. Její konzumace pomáhá proti zánětu dásní a proti vzniku zubnímu kazu. Také pomáhá omezovat vznik žaludečních vředů, které způsobuje bakterie Helicobacter Pyroli. Stejně jako u močového měchýře, zabraňuje i tady jejímu přichycení se na žaludeční sliznice.
Jak je jíst?
Neslazené plody klikvy nepatří mezi nejsladší ovoce, proto ho většina jen tak nezobe ke svačině. Skvěle se ale hodí do různých kaší, domácího müsli nebo jako přísada do koláčů. Lyofilizované brusinky můžete nechat chvíli namočené ve vodě, aby se rehydratovaly a chutnaly jako čerstvě utržené.