Zbavte se únavy při tréninku jednou pro vždy!

sportovci_obr_blog

Ořechy, semínka a sušené ovoce se těší velké oblibě především u sportovců. A mají proč! Pouhá hrstka a rázem budete na tréninku nejlepší! Čím to? My vám to prozradíme!

Bez ořechů ani ránu!

Nejeden sportovec už přišel na to, že ořechy a semínka jsou skvělou součástí vyváženého jídelníčku. Zejména díky nutričním výhodám, kterých opravdu nemají málo! V kombinaci se sušeným ovocem představují bezvadnou svačinu bohatou na bílkoviny, zdravé tuky a velké množství vitamínů!

Co svačit před tréninkem?

Ořechy slouží jako skvělý “spalovací motor” při náročném tréninku. Díky vysoké energetické hodnotě vás perfektně nakopnou vždy předtím, než si dáte pořádně do těla. Sportovci je proto rádi svačí zhruba hodinku před výkonem, aby tělu dodali potřebné síly.

Čipera i po výkonu! 

Odcvičíno, ale úplně ko? Tomu dávno odzvonilo! Zařaďte do své předtréninkové svačiny i sušené ovoce. Sacharidy, kterých má ovoce plno, slouží v podstatě jako palivo. Skvěle tak dodá potřebnou energii před i po tréninku! Nezapomeňte ho ale správně zkombinovat. Samotné ovoce by totiž mohlo mít opačný efekt.

Na co si dát pozor

Sušené ovoce obsahuje tzv. rychlé cukry. Ty jsou sice skvělým zdrojem energie, avšak tělo je při výkonu rychle spálí. Vám už tak nezbyde dost sil, abyste trénink dojeli až do konce. V kombinaci s ořechy a semínky je to ale efektivní svačina!

Nejlepší, co před cvičením posvačit, je mix oříšků, semínek a sušeného ovoce. Vzájemně se doplňují a dodají spoustu energie. Tělo postupně čerpá veškeré jejich živiny a umožní vám tak trénovat naplno. 

sportovci_obr_blog_02

Jaké ořechy jsou před tréninkem nejlepší?

Ptáte se, jaké ořechy se hodí nejlépe? Na to neexistuje přesná odpověď. Obecně jsou všechny ořechy i semínka pro organismus velmi přínosné. Po jakém oříšku sáhnete je tak tedy pouze na vás. Rozhodně chybu neuděláte ani jedním z nich! Nechte za  sebe rozhodnout chuť nebo jednu z dalších výhod:

  • Mandle jsou výborným zdrojem hořčíku. Zabraňují křečím a namoženým svalům. Skvěle se hodí i pro regeneraci!
  • Kešu ořechy obsahují nejméně tuku a pomáhají při tvorbě červených krvinek. 
  • Není náhoda, že vlašský ořech vypadá jako lidský mozek. Má dobrý vliv na soustředěnost a rychlost reakcí. Perfektní při bojových sportech!
  • Pistácie doplní veškeré minerály, které tělo během tréninku vypotilo. 
  • Makadamové ořechy ničí tukové buňky a zrychlují metabolismus.
  • Mozku i srdci velice prospívají chia semínka.
  • Slunečnicová semínka urychlují proces hojení.
  • Dýňová semínka posilují naše kosti. 
  • Podpořit trávení a zahnat hlad umí sušené datle, meruňky i rozinky.

Nebojte se s ořechy, semínky a sušeným ovocem experimentovat. Zařaďte je do svého jídelníčku častěji a těšte se z jejich přínosu pro zdraví. Posvačte je jen tak před tréninkem nebo si z nich připravte něco dobrého. Parádně se hodí do teplé i studené kuchyně.

Pokud si nechcete lámat hlavu s tím, jak ořechy, semínka a sušené ovoce správně nakombinovat, máme pro vás už spoustu hotových mixů. Stačí vybrat podle chuti a kvalitní sváču máte v kapse! 

Sledujte nás na Instagramu