Síla, která se skrývá v kokosovém ořechu. Objevte ji také!

Věděli jste, že jeden z neoblíbenějších ořechů je vlastně ovoce.

Respektive jedno z největších semen ovocného stromu na světě. Roste na kokosovníku ořechoplodém a samotný plod může vážit až 2,5 kg. Je to bohatý zdroj energie a mimořádně oblíbená pochutina, která zaválí v teplé i studené kuchyni. Důvodů, proč ho zařadit do jídelníčku, je tedy hned několik.

Nahlédněte pod skořápku

Když se mu dostanete pod skořápku, najdete tam kokosovou vodu a dužinu. Voda je sterilní, a v místech, kde není pitná voda, slouží jako perfektní možnost k doplnění tekutin. V našich končinách můžeme kokosovou vodu využít zejména po cvičení, protože obsahuje proteiny, minerály a vitamíny, které pomáhají regenerovat tělo. Je velmi lehce vstřebatelná, podporuje mozkovou aktivitu a nezatěžuje trávicí trakt. Dužina se může konzumovat čerstvá, ale je skvělá i k sušení. Déle vydrží a obsah prospěšných látek je srovnatelný. Co tedy všechno obsahuje?

Vláknina

Dužina je nadupaná vlákninou, takže pokud chcete rozhýbat střeva, dopřávejte si kokos pravidelně. Množství obsažené vlákniny je srovnatelné s otrubami. A na čem si smlsnete radši?

Vitamíny

Vlákninou to samozřejmě nekončí. V tomto ovoci najdete vitamín C a celou řadu vitamínů ze skupiny B. Zejména béčka jsou zásadní pro správné fungování mozku. Takže pokud potřebujete pořádný brainfood, naberte si hrst kokosu.

Minerály

Z minerálů stojí za zmínku draslík, který snižuje krevní tlak a pomáhá s regulací vody a sodíku v těle. Také obsahuje významné množství železa, které pomáhá v boji s chudokrevností. V menším množství obsahuje hořčík, který funguje jako balzám na nervy a křemík, který je nezbytný pro zdravé nehty a vlasy.

kokosovy-orech-blog-banner-1

Pomoc při boji s bakteriemi

Kokos je známý i svými antibakteriálními účinky. Pomáhá zatočit s plísněmi, a dokonce se dá použít jako podpůrná potravina při boji s urologickými potížemi.

Jak je to s tuky

Nebudeme popírat, že není na tuky bohatý. Ale ne všechny tuky jsou samozřejmě špatné. Konkrétně mastné kyseliny v kokosu mají středně dlouhý řetězec. Což v praxi znamená, že fungují jako zdroj energie bez toho, aby se ukládaly. Samozřejmě i tady platí, že všeho s mírou.

Vyrobte si kokosové mléko

Trpíte intolerancí na laktózu nebo prostě jen dáváte přednost rostlinným mlékům? Pojďte si vyrobit lahodné kokosové mléko pěkně sami, bez konzervantů a stabilizátorů. Potřebujete k tomu jen dvě suroviny – vodu a sušený kokos. Na 1,5 až 2 hrnky kokosu připadnou 4 hrnky vody. Do mixéru nasypte kokos, zalijte ho vodou a nechte máčet přibližně hodinu. Poté mixujte několik minut. Teď už zbývá mléko jen přecedit přes cedník a následně přes plátýnko, pokud tam nechcete ani kousek dužiny.  

Zero waste tip: Hmotu, která vám zbyla, použijte jako mouku do pečení.
Tip na dobrý mls: Vyzkoušejte náš kokos obalený v mléčné čokoládě. Chutná skvěle!

kokosovy-orech-blog-ochutnej

Sledujte nás na Instagramu