Chcete zhubnout? Ořechů se bát nemusíte!

Mandle_obr_blog

Máte strach zařadit ořechy do hubnoucího jídelníčku? Přesvědčíme vás, že právě všemožné druhy ořechů by v něm chybět neměly. Sice jsou bohaté na tuky, ale kvalitní tuky v potravě potřebujeme ke správnému fungování těla. A kromě toho jsou oříšky chutnou zásobárnou vlákniny a celé řady minerálů a vitamínů. Ořechy prostě patří do kolonky „zdravé a chutné“.

Kolik ořechů je akorát?

I když ořechy obsahují „hodné“ tuky, pořád jsou to tuky. Proto se řiďte selským rozumem a nespoléhejte na to, že je můžete jíst po kilech. Ideální množství oříšků na den je přibližně jedna hrst. Samozřejmě pokud máte zrovna větší výdej, můžete jich schroupat i více. A věděli jste, že nejvíce živin z nich dostanete, když je namočíte?

Jaké ořechy jsou nejlepší při redukční dietě?

Když to vezmeme kolem a kolem, vhodné jsou všechny. V malé míře, a hlavně v přírodní formě. Oříšky v polevě nebo těstíčku jsou sice neodolatelné, ale do hubnoucího jídelníčku bychom je rozhodně nedoporučovali zařazovat pravidelně. Oříšky naopak doporučujeme přidat do různých salátů, protože obsažený tuk pomáhá se vstřebáváním vitamínů.

A co v sobě jednotlivé druhy skrývají za dobro?

Vlašské ořechy

Ne náhodou vypadají jako mozek. Vlašáky jsou totiž doslova brainfood. Starají se o naši psychickou pohodu a zlepšují myšlení a paměť. Také jsou zdrojem omega-3 a omega-6 mastných kyselin, které pomáhají srovnávat hladinu cholesterolu v krvi.

Mandle

Jestli hledáte zásobárnu vlákniny, tak mandle vyhrávají mezi oříšky na plné čáře. Obsažená vláknina se stará o hladký pohyb střev a také o to, že se cítíme déle sytí. Kromě toho obsahují mandle látky, které umí srovnat cholesterol do latě a upravují i hladinu krevního cukru.

Pistácie

Zamlsat můžete i přírodní pistácie. Mají totiž nejméně kalorií ze všech ořechů. Zato obsahují nejvíce železa a velké množství mědi, které jsou nezbytné pro tvorbu červených krvinek. A díky obsahu fytosterolů redukují špatný cholesterol v krvi.

Lískové ořechy

Lískáče jsou skvělým zdrojem vitamínu E, který se postará o duševní pohodu a krásnou pleť. Obsahují poměrně hodně tuku, ale většina z nich patří mezi monasycené tuky, které mají pozitivní vliv na hladinu cholesterolu. Také pomáhají při cukrovce druhého typu.

Kešu

Kešu jsou bohaté na hořčík, který má na svědomí psychickou pohodu a dobrý spánek. Když budete psychicky v pohodě, půjdou kila dolů snáz. Mají méně tuku než většina ořechů, zato ale obsahují více sacharidů, tak to nezapomeňte zahrnout do sacharidového příjmu dne.

Pekany

Jemné máslové pekany obsahují až 70 % tuku, proto se jich nedoporučuje jíst velké množství. Ale rozhodně je nevynechávejte. Jsou plné antioxidantů, které funguji jako prevence rakoviny a díky obsaženému hořčíku jsou dobré na nervy. Také obsahují L- arginin, který se postará o krásné vlasy a pružné cévy.

Jaký druh ořechů máte nejraději vy?

Sledujte nás na Instagramu